Krční vyšetření

Při krčním vyšetření se zjišťuje příčina onemocnění některého orgánu v krku. Na základě vyšetření je stanovena diagnóza a pacient je seznámen s průběhem léčení.

Častým onemocněním bývá zánět mandlí, které jsou důležitou součástí dutiny ústní a slouží jako filtr k zachycování bakterií a virů. Někdy ale nastane situace, kdy je nezbytné mandle odstranit. Lze ale obecně konstatovat, že obranyschopnost pacienta po odstranění mandlí se nezmění, neboť tělo má i jiné prostředky jak se proti infekci bránit.K tomuto zákroku se přistupuje především u dětí a to tehdy, kdy se záněty mandlí opakují a hrozí nebezpečí, že by mohly přejít v trvalý zánět nebo k jejich natrvalo výraznému zvětšení. Velké krční mandle pak jsou příčinou dechových potíží, jako je třeba chrápání. Odstranění krčních mandlí se provádí v celkové anestézii, po jejich odstranění již nedorůstají.

Ke specializaci ORL patří rovněž léčba hlasivek. Proto se také o hlas musí dobře pečovat, neboť je součástí naší osobnosti a důležitým komunikačním prostředkem.Velmi důležité je věnovat pozornost i minimální změně hlasu. I z maličkosti se totiž může stát těžká hlasová porucha. K poruše hlasu může dojít z přemáhaní a nadměrného zatížení hlasivek. Porucha hlasu se pak vyznačuje například chrapotem nebo únavou hlasu. Prevencí je hlasová hygiena, která se vztahuje ke způsobu života. Patří sem zejména pitný a spánkový režim, střídmá strava bohatá na ovoce a zeleninu s dostatkem vitamínů.